Mivel foglalkozik egy klímareferens?

A környezetünk változik, a klímánk is változik, ahogy nélkülünk és velünk is változott és változik.

A megszokott világunk és az életmódunk is változik. A változás sebessége lehet kényelmesen lassú, de követhetetlenül gyors is.

Az alkalmazkodás lényeges kérdés, társadalmi szempontból talán a leglényegesebb.

A képzésünk az alkalmazkodáshoz (klímaadaptációhoz) kíván számtalan jó gyakorlattal hozzájárulni.

Egy klímareferens alapból el tud készíteni egy SECAP-ot, egy települési klímastratégiát.

De nem is ez a lényeg, hanem hogy megtanulja azt, hogy egy települési klímastratégia nem az asztalfióknak készül,

hanem az ott élőkért. És csak annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle.

Nézd meg mit tanulhatsz!

Nem számít, hogy nincs meteorológusi alapdiplomád,

a képzésünk első félévében a szükséges klimatológiai alapismereteket úgyis megtanulod nálunk!

Utána pedig csak rajtad múlik, hogy az itt megszerzett ismereteket hogyan hasznosítod a szakmádban/településeden/cégednél!

A képzésünk a (klíma)alkalmazkodásra helyezi a hangsúlyt, azaz a tudásodat, az ötleteidet hogyan tudod a leghatékonyabban hasznosítani az emberekért.

Miért érdemes jelentkezni?

Márciusban havazik? Péter-Pál napja előtt két héttel már le van aratva a gabona?

A 2022-es tiszántúli hozam az ötöde a szokásosnak? Hazai települések kis patakjain vonulnak le villámárvizek súlyos gondokat okozva?

A klímaváltozás elleni küzdelem, a klímaadaptáció egyre hangsúlyosabb kérdés a mindennapjainkban, amit lassan mindannyian felismerünk.

Az ENSZ és az EU elkötelezte magát, hogy 2050-re eléri a karbonsemlegességet. Ez hatalmas feladat a településeinkre és a háztartásainkra.

Tanuljuk hát meg, hogy mit tehetünk, mit javasolhatunk rövid távon és mit tervezhetünk ennek érdekében hosszú távon!

Tantárgyi
Tematika

Minden amit a tárgyakról tudni szeretnél
Tantárgyleírások,tematikák

  • Tantárgylista

     

    I. SZEMESZTER

    Modulok

    Tantárgy

    Számonkérés

    Kredit

    1.

    Klímatudomány

    Klimatológiai alapismeretek I.

    Kollokvium

    4

    Klimatológiai alapismeretek II. - klímamodellek

    Kollokvium

    4

    A klímaváltozás és hatásai

    Kollokvium

    4

    2.

    Energetikai ismeretek és környezet-technológia

    Környezettudatos energiagazdálkodás alapjai

    Kollokvium

    4

    Energia- és költséggazdálkodás

    Kollokvium

    4

    NATéR alapismeretek

    Kollokvium

    4

    3.

    A fenntarthatóság elmélete és gyakorlata

    Környezetminősítés és hatásvizsgálat

    Kollokvium

    4

    Környezetvédelmi és energiajogi ismeretek – hatósági ügymenet

    Kollokvium

    4

    ÖSSZESEN

     

    32

    II. SZEMESZTER

    Tantárgy

    Számonkérés

    Kredit

    Környezet- és klímapolitika

    Gyakorlati jegy

    3

    4.

    Önkormányzati feladatok

    Környezettudatos településgazdálkodás – településökológia

    Kollokvium

    4

    Önkormányzati környezet- és klímavédelmi feladatok

    Kollokvium

    4

    5.

    Pályázatok, projektek

    Pályázatírás módszertana - projekttervezés

    Gyakorlati jegy

    3

    Általános projektmenedzsment

    Gyakorlati jegy

    3

    Projektmenedzsment a klímavédelemben (NATéR gyakorlat)

    Gyakorlati jegy

    3

     

    Szakdolgozat

    Gyakorlati jegy

    8

     

    ÖSSZESEN

     

    28

     

    MINDÖSSZESEN

     

    60

  • Klimatológiai alapismeretek I.

    Modul:Klímatudomány

    A kurzus célja hogy a hallgatók megismerjék a meteorológia és klimatológia fogalmi apparátusát, megértsék a légkörben zajló időjárási folyamatok termodinamikai alapjait, megismerjék főbb jellegzetességeit és környezeti hatásait; képet kapjanak a nagytérségi időjárási folyamatok rendszeréről, megértsék az éghajlati rendszer működésének alapjait, átlássák az éghajlatot kialakító tényezők közötti kapcsolatokat és hatásaikat; képet kapjanak az éghajlati elemek idő és térbeli változásairól, anomáliáiról, az éghajlati rendszerben fellépő zavarokról földünkön.

  • Klimatológiai alapismeretek II. - klímamodellek

    Modul:Klímatudomány

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a klímaváltozás előrejelzésének eszközeit, a klímamodelleket, melyeknek számos típusát különböztetjük meg. A típusok mellett szükséges ismerni a modellek bizonytalanságait és ezek okait, valamint, hogy milyen helyzetekben és milyen mértékben lehet figyelembe venni az ezekből származó eredményeket. Cél továbbá, hogy a hallgatók megismerjék az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) éghajlatkutatásban, valamit a kutatási eredmények (kibocsátási forgatókönyvek) publikálásában játszott szerepét.

  • A klímaváltozás és hatásai

    Modul:Klímatudomány

    A kurzus célja, hogy bemutassa a klímaváltozás hátterében meghúzódó okokat, részletezze a globálisan, illetve Magyarországon eddig megfigyelt és a jövőben várható hatásokat, majd bemutassa azokat a beavatkozási területeket, amelyekkel a káros hatások mérsékelhetők, vagy akár meg is szüntethetők.

  • Környezettudatos energiagazdálkodás alapjai

    Modul:Energetikai ismeretek és környezete

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a környezettudatos energiagazdálkodás hazai és európai helyzetét, eszközeit és technológiai lehetőségeit. A tantárgy keretében a hallgatók megismerik a megújuló energiaforrások hasznosításának klimatológiai alapjait és ezek mérési módjait.

  • Energia- és költséggazdálkodás

    Modul:Energetikai ismeretek és környezete

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék az alapvető vállalatgazdaságtani fogalmakat, az energiagazdálkodás gazdasági sajátosságait, a megújuló energetikai beruházások lebonyolításának gazdasági sajátságait, a nettó jelenérték és megtérülési idő számítását, valamint a különböző pénzügyi források előnyeit és hátrányait. Célunk ismertetni az energiafajták egymásba történő átalakíthatóságának kérdéseit, annak hatásfokait és árait, az energiatárolás lehetőségeit. Összességében olyan tudást adni a hallgató számára, amelynek birtokában képes döntés előkészítésre megújuló energetikai beruházásokat illetően.

  • NATéR alapismeretek

    Modul:Energetikai ismeretek és környezete

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer alapjait, amely az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással kapcsolatos olyan döntéstámogató térinformatikai eszköz, amely egy klímareferens munkájához rendkívül fontos adatokkal szolgálhat. A kurzus során bemutatjuk a NATéR felépítését, adatbázisát, a különböző tematikájú térképi rétegeit, valamint továbbfejlesztésének kívánatos irányait.

  • Környezetminősítés és hatásvizsgálat

    Modul:A fenntarthatóság elmélete és gyakorlata

    A kurzus célja, hogy megismertesse a környezeti hatásvizsgálat folyamatát, jogszabályi hátterét a hallgatókkal. A szaknevezéktani kulcskifejezések megismerését követően részletesen megismerik a környezeti hatásvizsgálat munkafázisait. Elsajátítják a környezeti hatástanulmány elkészítéséhez szükséges módszertani ismereteket. Megismerik a hatásvizsgálatot kísérő tevékenységeket. Részletesen foglalkoznak a KHV klímavédelmi munkarészével. Ennek keretében megismerik az éghajlatvédelmi vizsgálat eljárásrendjét, a kapcsolódó alapfogalmakat és alapdokumentumokat.

  • Környezetvédelmi és energiajogi ismeretek – hatósági ügymenet

    Modul:A fenntarthatóság elmélete és gyakorlata

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a megújuló energiaforrásokra vonatkozó hazai és EU-s jogi szabályozást. Kiemelten kezeljük a projektfejlesztéshez és engedélyezési eljárásokhoz szükséges jogszabályokat, eljárási rendeket, melyek a gyakorlatban egy klímareferens számára kulcsfontosságúak.

  • Környezet- és klímapolitika

    Modul:A fenntarthatóság elmélete és gyakorlata

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék azokat a környezet- és klímapolitikai célokat, amelyeket a globális nemzetközi szintéren fogalmaztak meg, a nemzetközi megállapodások hivatalos fórumait és jogilag kötelező érvényű formáit (egyezmények, jegyzőkönyvek). A kurzus során megismerik azokat az ENSZ szervezeteket, amelyek tevékenysége kapcsolódik a globális környezet- és klímapolitikához, valamint a legfontosabb tematikus konferenciákon történteket. A hallgatók megismerik a különböző globális szereplők politikai érdekeit és törekvéseit. Megismerik továbbá, hogy mely környezetpolitikai területek voltak sikeresek és melyek kevésbé. A kurzus során a hallgatók megismerkednek az Európai Unió környezet- és klímapolitikájának legfontosabb döntéshozó szerveivel, a döntéshozatali mechanizmussal, a legfontosabb stratégiai célkitűzésekkel és azok megvalósításának eszközeivel, illetve azok Magyarországra vonatkozó feladataival.

  • Környezettudatos településgazdálkodás – településökológia

    Modul:Önkormányzati feladatok

    A kurzus célja, hogy bemutatssa azokat a településökológiai sajátosságokat, amelyek a települési életminőséget leginkább meghatározzák. Kiemelten foglalkozunk a települési zöldfelületek legfontosabb funkcióival, a zöldfelületekkel kapcsolatos önkormányzati feladatokkal. Célunk, hogy a hallgatók megismerjék a környezettudatos településgazdálkodás feladatait, lehetőségeit, eszközeit. Valamint, hogy megismerkedjenek a települési klímastratégiák elkészítésének és felülvizsgálatának módszertanával.

  • Önkormányzati környezet- és klímavédelmi feladatok

    Modul:Önkormányzati feladatok

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék mindazokat a környezetvédelmi feladatokat, amelyeket a hazai települési önkormányzatoknak jogszabályi kötelezettségük megszervezni és elvégezni, továbbá azokat a hatásköröket, amelyeket államigazgatási és helyi hatósági ügyekben környezet- és klímavédelmi kérdésekben gyakorolhatnak. A kurzus lényegében sorra veszi mindazokat az önkormányzati feladatokat, amelyek végrehajtási kötelezettségével egy települési környezetvédelmi és/vagy klímavédelmi referensnek tisztában kell lennie.

  • Pályázatírás módszertana - projekttervezés

    Modul:Pályázatok, projektek

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megfelelő információkat és tudást szerezzenek a forrásszerzés lehetőségeiről, hazai és nemzetközi pályázatok elkészítésének módszertanáról és általánosan jártasak legyenek alapvető projekttervezési folyamatok metodikájában. A kurzus során a hallgatók megismerkednek környezetvédelmi és energiapolitikai pályázatokkal, illetve környezet- és klímavédelmi projektek tervezésével és az azoknál használt legfontosabb indikátorokkal.

  • Általános projektmenedzsment

    Modul:Pályázatok, projektek

    A kurzus célja, hogy a hallgatók megfelelő információkat és tudást szerezzenek a megalkotott, finanszírozott fejlesztési projektek vezetési lehetőségeiről, általánosan jártasak legyenek alapvető vezetési és szervezési technikák alkalmazásában, a folyamatok optimális, zökkenőmentes segítésében. Célja továbbá, hogy bemutassa a nyertes pályázatok pénzügyi és szakmai elszámolási rendszerét, a projektmonitoring, valamint az előre haladási és megvalósítási jelentések folyamatát és tartalmát, továbbá a projekt dokumentációs rendszerét. Erőteljesen fókuszálunk a környezet- és klímavédelmi szempontok a projektekben való érvényesítésének eszközeire, a zöld menedzsmentre, valamit a zöld (környezet- és klímabarát) marketing szerepére és eszközeire.

  • Projektmenedzsment a klímavédelemben (NATéR gyakorlat)

    Modul:Pályázatok, projektek

    A kurzus célja a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer felhasználásával, működtetésével, komplex éghajlati sérülékenység elemzés módszereivel, lehetőségeivel, valamint a klímastratégiák megvalósításában közreműködők hatékony kapcsolattartásával, információcseréjével kapcsolatos gyakorlatorientált témakörök részletes bemutatása, illetve az önkormányzati klímastratégiai tervezést, valamint döntéstámogatást biztosító települési NATéR modulok tartalmának és használatának ismertetése. További cél, a klímaváltozással foglalkozó tanácsadó hálózatok, stratégiaalkotást és adaptációt segítő szervezetek, adatbázisok bemutatása, amelyek információkkal segíthetik a térségi és települési klímastratégiák megalkotását és végrehajtását.

  • Szakdolgozat

    A hallgató a Kar által ajánlott vagy – esetenként – a saját maga által választott és a tanszékvezető által jóváhagyott témát dolgozza fel szakdolgozatként. Szakdolgozatként csak olyan feladatot lehet kiadni, amely – a képzés tanterve alapján megszerzett ismeretek birtokában – a feladat elvégzésére előirt időben teljesíthető.

Kapcsolat

Felvi.hu
Szakmai kapcsolattartó: Dr. Vasvári Mária
(30) 252-3859, Fax: (52)512-945; vasvari.maria@science.unideb.hu
Kapcsolattartó/szakfelelős: Tóthné Karászi Krisztina
(52) 512-939; karaszi.krisztina@science.unideb.hu
Szakfelelős: Dr. Szabó György, tanszékvezető egyetemi docens